منوهای نصب در پنل مدیریت

آموزش راهبری سامانه پوینتر

دوره راهبری سامانه پوینتر برای آموزش گروهی از افراد طراحی شده است که در سازمان تابعه خود مسئولین برنامه ریزی و ایجاد فرایند های برنامه ریزی را به عهده دارند. این راهبران سامانه هستند که این ابزار را برای کاربران قابل دسترس و کاربردی می کنند.

17 دانشجو ثبت نام کرد
 • Profile photo of name
 • Profile photo of دکتر دانشگر
 • Profile photo of مونا بلوکی
 • Profile photo of سامرند ناسوتی
 • Profile photo of زهرا علی بخشی

راهبری پوینتر:

دوره راهبری سامانه پوینتر برای آموزش گروهی از افراد طراحی شده است که در سازمان تابعه خود مسئولیت برنامه ریزی و ایجاد فرایند های برنامه ریزی را به عهده دارند. این راهبران سامانه هستند که این ابزار را برای کاربران قابل دسترس و کاربردی می کنند.

نقش افراد در کار با نرم افزار پوینتر:

سامانه پوینتر ابزاری است که علاوه بر انجام فعالیت های اصلی تعریف شده مانند برنامه ریزی استراتژیک، ارزیابی عملکرد و… نیاز به هدایت درونی نیز دارد. یعنی برنامه ریزی فازها، گردش کار، تعریف فرم ها، انجام تنظیمات و … که در راستای کاربرد اصلی نرم افزار نیستند نیز می بایست توسط گروهی از افراد صورت گیرد. در این بخش به نقش هایی که یک فرد ممکن است در مواجهه با پوینتر ایفا نماید می پردازیم و شما با مسئولیت ها و وظایف هر نقش به طور مفصل آشنا خواهید شد. چنان که اشاره شد، ممکن است یک فرد به دلیل مسئولیت گسترده در سازمان، بیش از یک نقش را ایفا نماید و فعالیت های هر نقش را به طور مجزا انجام دهد. برای روشن شدن موضوع، به تشریح نقش ها و وظایف افراد در هر نقش می پردازیم.

افراد در مواجهه با سامانه پوینتر به چهار گروه تقسیم می شوند.

 1.        کاربر: واژه کاربر، به مدیران، کارشناسان، کارمندان و… از واحد های سازمان اطلاق می شود که در برابر فاز های موجود در سامانه پوینتر تعهداتی دارند و قرار است آن تعهدات را در این سامانه انجام دهند. این کاربران بسته به مسئولیت محول شده، نیاز به اختیارات و دسترسی های خاصی دارند که تماما در میز کاربری (کارتابل) ایشان قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین مفاهیم در پوینتر، مفهوم پوشه می باشد که تمامی فاز ها، مراحل و فرم های برنامه ریزی را در خود جای داده است و تمام مسئولیت های کاربر به صورت فرم های ساختارمند تعریف شده اند. پوشه به نوعی، یک بسته کاری می باشد که در یک گام از فاز های پیاده سازی استراتژی، برای یک واحد سازمانی در یک دوره زمانی مشخص ایجاد می شود و تمام فعالیت هایی که باید انجام شود را در خود جای داده است. هر کاربر با ورود به پوشه ای که در کارتابل او قرار داده شده به تمام فرم های مورد نیاز دسترسی خواهد داشت.

 1.        راهبر: این نقش متعلق به مدیران و کارشناسان واحد های برنامه ریزی و فن آوری اطلاعات می باشد که سامانه را برای دو گروه دیگر قابل استفاده می کنند. راهبر می بایست مدل سازمان، کاربران، دسترسی افراد، دوره های زمانی و پوشه های کاری را تعریف کند، مسئولیت ها و اختیارات را به کاربران محول کند و تنظیمات لازم از جمله تنظیمات ورود اطلاعات و تنظیمات پایه را برای ایجاد فرم های ورود اطلاعات انجام دهد و همچنین گزارشات مختلف را طراحی و در اختیار مدیران ارشد سازمان قرار دهد.

گزارشات نتیجه تمام فرآیند ها و فعالیت های موجود در سیستم پوینتر هستند. این گزارشات هستند که دید وسیع و سریع و کاربردی به مدیران می دهند تا سازمان را در جهت درست هدایت کنند. یکی دیگر از فعالیت های راهبر، تعیین زمان بندی جمع آوری اطلاعات، تعیین اطلاعات مورد نیاز برای هر فرم و طراحی گزارشات پیشرفته می باشد.

 

 1.        استراتژیست ها: مدیران ارشد و میانی سازمان، استفاده کنندگان خروجی سیستم (گزارشات دقیق، به روز و خلاصه) می باشندکه قرار است تصمیمات خرد و کلان سازمانی را بر اساس اطلاعات علمی و دقیق بدست آمده از سامانه اتخاذ کنند و همچون یک کاپیان کشتی، سازمان را از میان عوامل درونی و بیرونی در بهترین مسیر ممکن به حرکت در آورند. و برای تصمیم گیری های استراتژیک و ارسال موج تحول استراتژیک در بدنه سازمان از راه حل نرم افزاری پوینتر بهره می برند. سرعت تفکر و تصمیم گیری استراتژیک مدیران ارشد سازمان معمولا بسیار بیشتر از سرعت پیشرفت فعالیت ها و بازگشت بازخورد ها از بدنه سازمان می باشد. مدیران ارشد به عنوان استراتژیست ها باید ابزار هایی در اختیار داشته باشند تا این تصمیمات راهبردی را در رگه های بدنه سازمان منتشر کنند و تمام واحد های سازمانی را برای رسیدن به اهداف تعیین شده به حرکت در آورند.

اطلاعات جمع آوری شده از سامانه پوینتر در انبار داده سازمان ذخیره می شود و با استفاده از ابزار های گزارش گیری پیشرفته به صورت داشبور به نمایش در می آیند تا مدیر با نگاهی عمیق به روند های موجود، تصویری روشن و کاربردی از وضعیت سازمان را مشاهده کند.

 1.        مدل سازان سامانه: سامانه پوینتر برای اجرای الگوریتم های تعریف شده در مدل برنامه ریزی سازمان، نیاز دارد تا آیتم های برنامه ریزی، فیلد های ورود اطلاعات، گام های پیاده سازی، فرآیند ها و مراحل گردش کار، آیتم های شاخص پذیر و … را مشخص شوند. این کار با استفاده از اطلاعات دریافتی از سازمان و توسط تیم مدل سازی روشند انجام می شود. این تیم، که از خبرگان استراتژی و فن آوری اطلاعات تشکیل می شود بعد از سنجش نیاز سازمان، مدل برنامه ریزی سازمان را در نرم افزار پوینتر تعریف و در اختیار راهبران قرار می دهند.

توضیح این که ممکن است فردی در سازمان نسبت به مسئولیت و اختیاری که درباره سامانه به او محول شده است، یک، دو یا سه نقش اول را ایفا کند اما فعالیت های گروه چهارم تماما به عهده تیم مدل سازی روشمند می باشد که با استفاده از اطلاعات دریافتی از سازمان، نسبت به انجام تعهدات اقدام می کنند.

ما در این دوره آموزشی سعی داریم به شما به عنوان راهبر پوینتر که قرار است سامانه را برای کاربران اصلی آماده کنید بیاموزیم چه طور نمودار سازمانی را آماده کنید، برای افراد اطلاعات کاربری بسازید، مشاغل را تعریف و به کاربران تخصیص دهید، شاخص های عملکردی، بودجه ای و پروژه ای را تعریف کنید، اقلام آماری را مشخص نمایید، پوشه های برنامه ریزی را بسازید و در اختیار کاربران مربوطه قرار دهید و همچنین فرایند ها و مراحل کاری را تعریف کنید تا هر شخص تنها به فرایند ها و پوشه هایی که از پیش تعیین شده است دسترسی داشته باشد و نسبت به انجام تعهدات خود اقدام نماید.

به جرات می توان گفت، شما حساس ترین و کلیدی ترین نقش را در اثر بخشی پوینتر به عهده دارید. اگر راهبران، پوینتر را به درستی و مطابق با برنامه های سازمان تجهیز نمایند، کاربر اصلی سامانه به راحتی و با درک صحیح از اموری که به او محول شده است، نسبت به انجام فعالیت های مربوطه اقدام خواهد کرد.

شما در این دوره تمام فعالیت هایی که قرار است به عنوان راهبر سامانه پوینتر انجام دهید را خواهید آموخت. لطفا تمام مراحل را پس از مطالعه و مشاهده فیلم مربوطه تمرین کنید و در صورت وجود ابهام و یا هر توع پرسشی، در سیستم پشتیبانی آموزش روشنمد و یا فروم تخصصی راهبری پوینتر مطرح و پاسخ خود را از متخصصان روشمند دریافت کنید.

در این فیلم با مفاهیم به کار رفته در نرم افزار پوینتر آشنا خواهید شد: 

راهبری پوینتر:

نقد و بررسی دوره

N.A

امتیاز
 • 1 ستاره0
 • 2 ستاره0
 • 3 ستاره0
 • 4 ستاره0
 • 5 ستاره0

هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

جستجوی مدرس

جدید ترین دوره ها

پایگاه دانش روشمند

پایگاه دانش روشمند به منظور تسهیم تجربیات علمی و کاربردی در استقرار نظام مدیریت استراتژیک، ارزیابی عملکرد و آموزش هایی نظیر فرآیندهای راهبری و کاربری راه حل های نرم افزاری روشمند و طراحی و توسعه داشبوردهای مدیریتی تشکیل شده است.

پرمخاطب ترین دو ره ها

محبوب ترین دوره ها

افراد آنلاین

هیچ کاربری آنلاین نیست

کد گواهینامه

Menu

open all | close all
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مدیریت روشمند می باشد.